Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Metody parzenia kaw: alternatywa (przelewowy) oraz pod espresso, kawiarkę.

Metody parzenia kaw: alternatywa (przelewowy) oraz pod espresso, kawiarkę.

  3 najlepsze alternatywne metody parzenia kawy – odkryj swój smak!

  Przygotowywanie kawy to nierzadko prawdziwa sztuka i poezja sama w sobie. Nie było jednak tak zawsze – zwłaszcza na naszym podwórku, gdzie nie tak dawno królowała zwykła turecka czyli zalana wrzątkiem zmielona kawa. Później nieśmiało przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych ekspres przelewowy, a następnie wielki boom na wszelkiego rodzaju ekspresy i kawiarki. Dzisiaj nie tylko w restauracjach ale i domowym zaciszu delektujemy się kawą przyrządzoną na przeróżny sposób, a to z kolej jest związane także z metodą wypalania kawy. Warto poznać szczegóły tego procederu aby wybrać tę metodę, która stanie się naszą ulubioną i zagości na stałe dbając o smak każdego poranka.

  Dripper do kawy czyli tradycja i prostota

  Co to jest dripper? Sama nazwa może brzmieć obco jednak jest to jedna z najprostszych i najbardziej klasycznych metod przelewowego parzenia kawy. Dripper przypomina swoim kształtem stożek z podstawką i najczęściej jest wykonany z ceramiki, plastiku, metalu lub szkła, a jego pojemność waha się pomiędzy 350 a 750 mililitrami. Za jego pomocą z łatwością wyczarujemy aromatyczną americanę i jedyne co nam będzie do tego niezbędne to kawa, woda i odrobina chęci. Przepis na sukces jest bardzo prosty – dripper, filiżanka, kawa i woda o temperaturze między 85 a 94 stopniami. Do przygotowanego filtra, najlepiej wcześniej potraktowanego wrzątkiem (pozbędziemy się smaku papieru), wsypujemy dobrze zmieloną kawę i odrobinę gorącej wody, aby rozpocząć proces wstępnego parzenia kawy. Po 30-40 sekundach wlewamy pozostałą część przygotowanej wody (jej ilość powinna odpowiadać pojemności filiżanki lub kubka, w którym będziemy pić naszą americanę). Nasza kawa będzie teraz skapywać przez około 2-3 minuty, a cała kuchnia przepełni się aromatem americany. Sam jej smak na początku może być delikatny, jednak gdy damy jej chwilę na ostygnięcie poznamy pełnię jej smaku.

  Chemex czyli synonim kawy specialty

  Miłośnik kaw dobrej jakości nie zapyta co to jest chemex bo wyrwie się z odpowiedzią, że to chemiczne z wyglądu narzędzie i alternatywne rozwiązanie parzenia pełno aromatycznej kawy. Sam chemex to szklana kawiarka przypominająca kolbę z laboratorium szalonego chemika (jakim był zdaniem wielu jej wynalazca). Flakonik posiada drewniany kołnierz (lub ucho) wykonane ze szkła i tak zwany pępek, który jest znacznikiem objętości. Przepis na przygotowanie kawy jest prawie identyczny jak przy dripperze – wykorzystaj jednak grubiej zmieloną arabicę i utrzymuj okrężny ruch zalewając kawę wodą w temperaturze 92-95 stopni.

  AreoPress – najmłodsze akcesorium alternatywnego świata przelewowego parzenia kawy

  Tutaj ponownie wykorzystamy drobno zmieloną kawę paloną, a jeśli zaliczamy się do rasowych miłośników espresso, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na tę metodę parzenia kawy. AreoPress wyglądem przypomina strzykawkę i jest też taki dając nam zastrzyk aromatycznie przygotowanego napoju. Ponownie do jego przygotowania wykorzystamy papierowy filtr do kawy, który włożymy do sitka. Kolejnym krokiem jest złożenie konstrukcji AreoPressa czyli przykręcamy sitko z filtrem do cylindra, a pod spód stawiamy kubek lub dzbanek, w którym ma się znaleźć nasza kawa. Do cylindra wsypujemy kawę i dodajemy wodę w temperaturze 93 stopni. Jej ilość najlepiej żeby przekraczała ilość kawy podwójnie. Po spełnieniu tego kroku namaczamy gumową uszczelkę i wkładamy tłok do cylindra. Przesuwamy go powoli w dół naczynia jeśli chcemy delikatna kawę, a miłośnicy mocnej gęstego naparu mogą zrobić to szybciej. Przerywamy ten proces dopiero jak usłyszymy charakterystyczne syknięcie powietrza.